![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgueys4ZEtAm6KewTTkAvyUxag_RxCapYQRx0jm24wjy3CDQv__uXWSkKYCWKTGkTigvViinZKpOzLqlbzHKJfkEHsAknS1R-NIE7ci0D2c4kVuvNhCPR_bc25KS84lGU7CfTXdC75bxaM/s640/10303776_1565123800393196_1855171130082223014_n.jpg)
Εικόνες βγαλμένες μέσα από την ιστορία της μελισσοκομίας. Οι μελισσοκόμοι τότε δεν είχαν μεταφορικά μέσα ούτε κάν μάσκα η καπνιστήρι - οι μεταφορές γινόταν με γαϊδουράκια. Οι αυτοσχεδιασμοί όμως δεν έλειπαν ποτέ! Αντί για μάσκα φορούσαν μια είδους "κουκούλα" η οποιά απέτρεπε τα τσιμπήματα, ενώ το κάπνισμα γινόταν με το στόμα. Οι κυψέλες τότε ήταν στα γνωστά κοφίνια στα οποία ο τρύγος ήταν και είναι εξαιρετικά δύσκολος...
0 Σχόλια
Για οποιαδήποτε ερώτηση πάνω στις αναρτήσεις μας , αφήστε ένα σχόλιο και εμείς με χαρά θα σας απαντήσουμε. Ορεινή Μέλισσα! Καλώς Ήρθατε!