Μου έκανε τρομερή εντύπωση που μελισσοκόμοι ανέβαζαν μελίσσια τόσο αργά, και μάλιστα τώρα κάνουν τρύγο. Μετά τις βροχές παρατηρήθηκε ένα περίεργο φαινόμενο. Αλλού πήρε μπρός πάλι η νομή - λόγω κόμπου - και αλλού επικράτησε πείνα. Εγώ δε θα ξεχάσω όταν πήρα προχθές μερικά πλαίσια μέλι, και τα μελίσσια είχαν υψηλή τάση για λεηλασία, δείγμα πείνας και έλλειψης μελιτοφορίας.
Κάθε μέρα το ίδιο!
1 κιλό μαζεύουν τη μέρα
1 κιλό τρώνε το βράδυ.
Η δική μου εξήγηση σε επιτόπιο έλεγχο είναι ότι έρχεται κυρίως νέκταρ και όχι μελίτωμα.
Για αυτό η μείωση το βραδυ... Δείτε και πιο αναλυτικά τα μυνήματα όπως μου ήρθαν στο κινητό :
Εγώ δεν έχω παραγωγικά μελίσσια στον έλατο, μόλις είδα ότι ειδα το σαββατοκύριακο, αποφάσισα να αφήσω μόνο τη ζυγαριά απο περιέργεια τι θα συμβεί στη συνέχεια...
Και όπως ολα δείχνουν δεν αλλάζει κάτι....
0 Σχόλια
Για οποιαδήποτε ερώτηση πάνω στις αναρτήσεις μας , αφήστε ένα σχόλιο και εμείς με χαρά θα σας απαντήσουμε. Ορεινή Μέλισσα! Καλώς Ήρθατε!